f Powrót

Dezynfekcja i mycie narzędzi w myjkach ultradźwiękowych

Narzędzia bardzo delikatne, które mogłyby ulec uszkodzeniu w myjniach-dezynfektorach należy myć w myjniach ultradźwiękowych w roztworze środka myjąco-dezynfekującego. Ultradźwięki to odpowiedni sposób dezynfekcji i mycia małych narzędzi, takich jak narzędzia obrotowe i oscylacyjne.

 

Kąpiel musi spełniać następujące warunki:

 

  • Wypełnienie do oznaczonego poziomu - wanienka płuczki ultradźwiękowej musi być wypełniona do oznaczonego poziomu.
  • Odpowiednie środki myjące i/lub środki dezynfekcyjne - do wody należy wlać odpowiedni środek myjący lub dezynfekcyjny.
  • Maksymalna temperatura to 50 °C - temperatura pomiędzy 40 °C i 50 °C zwiększy efekt myjący, a temperatura powyżej 50 °C może spowodować inkrustacje o krwistym kolorze. Podczas dezynfekcji i mycia zastosuj się do instrukcji podanej przez producenta na temat stężenia, czasu ekspozycji narzędzi na ultradźwięki i temperatury.
  • Regularna zmiana roztworu dezynfekująco/myjącego - duża ilość zanieczyszczeń w płuczce ultradźwiękowej osłabi efekt dezynfekcji i przyczyni się do powstania korozji. Dlatego niezbędna jest regularna zmiana roztworów w zależności od warunków użycia. W tym wypadku kryterium stanowi pojawienie się zauważalnego za¬nieczyszczenia w roztworze. Częsta zmiana roztworu jest korzystna.

 

Roztwór powinien być zmieniany co najmniej raz dziennie.

 

Określona częstotliwość mycia i dezynfekcji.

 

Idealna częstotliwość wynosi 35-50 kHz, najlepsze rezultaty daje w przypadku mycia narzędzi przynajmniej 3-minutowa ekspozycja przy częstotliwości co najmniej 35 kHz. W przypadku zanieczyszczeń trudnych do usunięcia, należy wybrać dłuższy czas ekspozycji. Po kąpieli ultradźwiękowej należy dokładnie opłukać ręcznie narzędzia, lub zdezynfekować je w myjni dezynfektorze. Do drugiego płukania należy użyć wody pitnej, aby usunąć resztki środka myjącego i dezynfekcyjnego. Do ostatniego płukania należy użyć wody demineralizowanej, aby uniknąć powstania plam wodnych.

Przykłady urządzeń do mycia ultradźwiękami

Copyright © 2017 - Medbit.PL All Rights Reserved

f Powrót